Styl eklektyczny i eklektyzm wnętrza
Styl eklektyczny jest kreatywny i niezwykle różnorodny. Idealny dla osób odważnych i nieprzeciętnych, nadzwyczaj ceniących sobie oryginalne wnętrza. Eklektyzm czerpie z różnych stylów aranżacyjnych. Jest połączeniem elementów, które z pozoru do siebie nie pasują. Odpowiednio zestawione tworzą jednak spójną, harmonijną i nietuzinkową całość. Wnętrza pełne są kontrastów – to tutaj znaleźć można wspomnienie minionych wieków połączone z nowoczesną technologią, surowe materiały zestawione z luksusowymi tkaninami czy też zwierzęce printy umieszczone wśród grochów i krat.
Eklektyzm wymyka się standardom, jest bezkompromisowy i niemożliwy do sprecyzowania. Ze względu na mnogość nieoczywistych połączeń jest również stylem wymagającym i niezwykle trudnym. Bardzo łatwo bowiem pozbawić go charakteru i sprawić, że będzie wyglądał kiczowato. Bez dokładnego planu i estetycznego wyczucia we wnętrzu może zapanować chaos i przeładowanie.
Eklektyczny salon i jego motyw przewodni
Styl eklektyczny nie posiada określonej kolorystyki. Dla zachowania spójności aranżacji konieczny jest jednak motyw przewodni, który będzie stanowił punkt odniesienia dla wszystkich elementów znajdujących się we wnętrzu. Swoistym trzonem może być konkretny temat (np. antyki, podróże), kolorystyka bądź określone tekstury. Możliwości są wręcz nieograniczone – eklektyzm to pełna swoboda, wolność i wyobraźnia. Wybór jednego motywu przewodniego będzie niezwykle pomocny w doborze mebli i akcesoriów.
Eklektyczny salon to niewątpliwie najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w mieszkaniu. Dopracowane w najmniejszym calu będzie idealną przestrzenią zarówno do odpoczynku, jak i do przyjmowania gości. W przypadku tego rodzaju pomieszczenia można pozwolić sobie na zdecydowane i odważne rozwiązania. Idealnie sprawdzą się intensywne barwy – butelkowa zieleń, burgund czy też granat, które mogą we wnętrzu dominować bądź występować w formie dodatków. Eklektyczne wnętrze doskonale prezentować się będzie również ze strukturalną ścianą. Dobrym pomysłem będzie połączenie cegły z drewnem.
Eklektyczna kuchnia – postaw na odważne meble!
Styl eklektyczny doskonale prezentuje się również w kuchni. Szczególnie upodobali go sobie mieszkańcy nowoczesnych apartamentów, którzy chcą wprowadzić do nowego mieszkania odrobinę przeszłości. Urządzając eklektyczne wnętrze, warto kierować się intuicją i wyczuciem.
Eklektyzm w architekturze zagościł już w połowie XIX wieku. Początkowo zakochali się w nim Europejczycy, którzy zgrabnie łączyli w swoich wnętrzach przedmioty pozornie do siebie niepasujące. Obecnie eklektyzm w kuchni poznać można po odważnych połączeniach i bezkompromisowym zestawieniu tego co nowoczesne z tym co stare. Dlatego też we wnętrzach doskonale sprawdzi się nowoczesna zabudowa zestawiona z barokowymi krzesłami i wiekowym stołem. Ze względu na to, że eklektyczne wnętrza lubią szokować, dobrze jest wprowadzić nieoczywiste połączenia kolorów np. fiolet i pomarańcz, a także zestawić ze sobą przedmioty pochodzące z dwóch (lub więcej) różnych stylów aranżacyjnych, np. nowoczesne sprzęty AGD i kredensy w stylu shabby chic, delikatne porcelany i wzorzyste obrusy, a także rustykalne koszyki i szklane misy w stylu glamour.
Eklektyczna łazienka – baw się materiałami!
Eklektyczna łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia urządzone w tym stylu, nie lubi nudy. Nie ma również jednego gotowego sposobu na jej aranżację. To, jaki będzie jej ostateczny wygląd, zależy jedynie od inwencji twórczej domowników. Eklektyzm pozwala na stworzenie łazienki z duszą, która będzie zaskakiwać i urzekać swoją unikatowością.
W eklektycznym wnętrzu dobrze jest pobawić się materiałami. Na niewielkiej przestrzeni idealnie prezentować się będą np. drewniane meble nawiązujące swoim wyglądem do czasów PRL zestawione z surowym betonem, a także minimalistycznym, szklanym prysznicem. Uzupełnieniem może być stylizowany na elegancką lampę prysznic w kolorze miedzi bądź złota, a także dużych rozmiarów lustro w eleganckiej ramie.
Eklektyczny styl w łazience uwielbia również połączenia różnych kształtów płytek. Z powodzeniem zatem można zestawić ze sobą tradycyjne kwadraty z heksagonami. Specyficzny klimat może zostać podkreślony przez meble łazienkowe w intensywnych kolorach
Czy wiesz, że…
Styl eklektyczny znany był już w starożytności. Termin ten odnosił się wówczas nie do architektury, a filozofii. Był to kierunek, który łączył w sobie elementy rożnych doktryn filozoficznych. Było można w nim znaleźć m.in. epikureizm, stoicyzm, a także sceptycyzm. Zmiana znaczenia nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy to mianem „eklektyzmu” zaczęto nazywać aranżacje wnętrz, które wymykały się powszechnie znanym zasadom i stanowiły swoistą mieszankę różnych stylów. Początkowo eklektyczne wnętrza spotkać można było w mieszkaniach Europejczyków, z czasem pokochali je również Amerykanie.
Eklektyczna sypialnia – zadbaj o oświetlenie!
Eklektyzm to styl, który z powodzeniem zagościć może również w sypialni. W pomieszczeniu tym warto skupić się przede wszystkim na najważniejszym jego elemencie, czyli łóżku. Do przestrzeni minimalistycznych i nowoczesnych warto wprowadzić rustykalne, które zapewni przytulny i ciepły klimat. Do tego typu połączenia warto dopasować skandynawskie dodatki, np. obrazy bądź plakaty z geometrycznymi motywami.
W eklektycznej sypialni idealnie sprawdzą się również nieoczywiste połączenia kolorów. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt jaskrawe barwy mogą skutecznie uniemożliwiać relaks i odpoczynek. W tego typu przestrzeni zdecydowanie lepiej jest wybierać nieco bardziej stonowane kolory i zestawiać je np. z dodatkami w nieco mocniejszych odcieniach. Niezwykle istotnym elementem sypialni jest również właściwy dobór oświetlenia. To ono odpowiedzialne jest za zapewnienie w pomieszczeniu intymnego i przytulnego klimatu. Umiejętnie dopasowane doskonale podkreśli aranżacyjny kunszt.
Eklektyczne wnętrze – dla kogo?
Styl eklektyczny daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. To doskonała propozycja dla osób, które pragną ożywić swoje mieszkanie i urządzić je w sposób nieoczywisty, wyjątkowy i niezwykle oryginalny. W eklektycznych wnętrzach z pewnością odnajdą się artystyczne dusze, a także osoby, które nie do końca są w stanie zdecydować się na jeden styl aranżacyjny. Zakochają się w nim miłośnicy nieoczywistych połączeń, wyrazistych kontrastów oraz swobody.
Eklektyzm to doskonały sposób na ożywienie wnętrza. To styl, który uwielbia antyki i wykwintne dodatki. Dzięki starannie zaplanowanej aranżacji przestrzeń zachwyca oryginalnością i pozwala na sentymentalizm. We wnętrzach doskonale prezentować się będą bowiem rodzinne pamiątki i przedmioty z duszą.
Styl eklektyczny nie lubi nudy i utartych schematów. To przestrzeń kreatywna i pomysłowa. Decydując się na eklektyczną aranżację, należy mieć świadomość niebezpieczeństw, jakie mogą się z tym wiązać. Brak pomysłu i wyczucia mogą skutkować stworzeniem przestrzeni, w której zapanuje chaos i nieporządek.