Styl modernistyczny – nowocześnie i funkcjonalnie
Początków stylu modernistycznego szukać należy w latach 20. XX wieku. Uznawany był on wówczas za trend nowoczesny, ponieważ nastawiony na funkcjonalność. Wnętrza modernistyczne były bowiem idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Na drugim miejscu stawiano dekoracyjność. Modernizm to przede wszystkim proste, pozbawione ozdób, geometryczne bryły i wyrafinowane dodatki.
Obecnie styl ten uznawany jest za doskonale połączenie elegancji z minimalizmem. To idealnie rozwiązanie dla osób, którym zależy na wygodnej i praktycznej przestrzeni. Ogromną zaletą stylu modernistycznego jest jego ponadczasowy i uniwersalny charakter. Decydując się na tego typu aranżację, można mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie ona z mody i przez cały czas zachwycać będzie elegancją i harmonią. To właśnie ten ponadczasowy charakter sprawił, że styl modernistyczny ma swoich wielbicieli na całym świecie.
Styl modernistyczny we wnętrzach
Styl modernistyczny to przede wszystkim przestrzeń. Najlepiej zatem prezentować się będzie np. w kamienicach, które charakteryzuje znacząca wysokość użytkowa. Nie oznacza to jednak, że stylu tego nie można zaprosić do mniejszych pomieszczeń. Warto jednak stosować się do kilku zasad, dzięki którym efekt będzie równie zachwycający. Styl modernistyczny nie lubi przesady – najlepiej zatem postawić na minimalizm w kwestii dodatków i różnego rodzaju dekoracji. Niezwykle istotne są również jednolite powierzchnie, które optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Aby pogłębić ten efekt, dobrze jest zastosować także powierzchnie połyskujące, które pięknie załamywać będą światło.
Modernizm wnętrza to również wyżej wspomniane światło. We wnętrzach urządzonych w stylu modernistycznym powinno być go bardzo dużo. Dobrze jest zatem odsłonić okna i pozwolić, by przez cały czas do pomieszczenia wpadały promienie słoneczne. Warto zrezygnować z firanek na rzecz jedynie zwiewnych zasłon.
Styl modernistyczny – cechy
Wśród cech charakterystycznych stylu modernistycznego wymienić można:
- 1. Ponadczasowe, jasne barwy – kolory te stanowią doskonalą bazę dla wyrafinowanych dodatków i stylowych mebli.
- 2. Przestrzeń – daje poczucie wytchnienia i podkreśla elegancki charakter wnętrza.
- 3. Meble – powinny mieć opływowe kształty i ciekawą formę; idealnie sprawdzą się proste i naturalne materiały; najważniejsze jednak, by modernistyczne meble były funkcjonalne.
- 4. Delikatne i przykuwające wzrok tkaniny – wybór ciekawych wzorów i nieco mocniejszych kolorów doskonale ożywi przestrzeń.
- 5. Lampy o ciekawej formie – wyraźne, geometryczne bryły stanowić będą doskonałe uzupełnienie modernistycznej aranżacji.
- 6. Obrazy lub fototapety modernistyczne – tego typu dekoracje pełnią we wnętrzu modernistycznym bardzo ważną funkcję i stanowią jeden z najważniejszych elementów aranżacji; modernizm uwielbia dzieła sztuki, a szczególnie abstrakcję, która zachwyca swoją odwagą i ekspresją; we wnętrzach doskonale prezentować się będą zarówno galerie ścienne, jak i jeden duży obraz lub wielkoformatowe fototapety modernistyczne.
Modernistyczny salon
Salon w stylu modernistycznym to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią prostotę, funkcjonalność i najwyższy poziom estetyki. Decydując się na tego typu aranżację, w pierwszej kolejności warto zadbać o strefę wypoczynkową, w której znaleźć można dużych rozmiarów narożnik bądź sofę, a także wygodne fotele. Najlepiej prezentować się będą proste modele, utrzymane w klasycznych barwach. Dobrze, by były uniwersalne i ponadczasowe.
Modernistyczny salon powinien zostać również wyposażony w geometryczne meble o czystych liniach. Najlepiej, by były one wykonane z wysokiej jakości materiałów – najlepiej drewna, które może zostać dodatkowo wzbogacone o minimalistyczną stal, surowy beton czy też szkło. Całość aranżacji warto podkreślić designerskimi dodatkami. Idealnie sprawdzą się stylowe lampy, wazony czy kosze na gazety. Nie może również zabraknąć luster, a także dekoracji ściennych w formie nowoczesnych obrazów czy plakatów. Warto postawić na obrazy modernistyczne.
Czy wiesz, że…
Modernizm to prąd w architekturze światowej, który rozwijał się w latach 1910-1980. Zakładał całkowite zerwanie ze stylami historycznymi na rzecz prostoty. Słowo modernizm pochodzi od francuskiego słowa „moderne” i oznacza nowoczesność. W duchu modernizmu aranżowane były nie tylko wnętrza, ale przede wszystkim budynki, a nawet całe osiedla. Zwracano ogromną uwagę na to, by nowoczesne budynki odpowiadały na wszystkie potrzeby osób, które będą z nich korzystać. Osiedla budowane były w taki sposób, by mieszkania oświetlane były światłem dziennym najdłużej, jak tylko się da.
Modernistyczna sypialnia
Modernistyczna sypialnia to miejsce, które zachwyca minimalizmem i wygodą. Urządzone jest w stonowanych kolorach, najlepiej czerni bądź szarości, które sprzyjają odpoczynkowi. W przestrzeni króluje drewno, skóra, a także stal nierdzewna, chrom czy szkło.
W pomieszczeniu najważniejszą rolę pełni łóżko. Najlepiej postawić na dużych rozmiarów mebel o klasycznej formie. Jego uniwersalny i prosty charakter przełamać można np. pościelą we wzory bądź też dekoracyjnymi poduszkami i kocami. W przestrzeni doskonale prezentować się będzie również prosta szafa bądź komoda oraz szafki nocne, na których postawić można designerskie lampy. W modernistycznej sypialni nie może zabraknąć dodatków, które idealnie podkreślą jej charakter. Najlepiej postawić na nowoczesne obrazy z abstrakcyjnymi motywami lub modernistyczne plakaty. Warto zadbać o dużych rozmiarów lustra, a także o długie zasłony w oknach. Niezwykle istotnym elementem jest oświetlenie, które pozwala na uzyskanie przytulnej i intymnej atmosfery.
Styl modernistyczny – kuchnia
Kuchnia w stylu modernistycznym to synonim funkcjonalności. Projektując tę przestrzeń, należy skupić się na tym, by każdy jej element pełnił określoną funkcję i ułatwiał codzienne czynności. Najlepiej jest urządzić ją w klasycznych barwach, które zawsze prezentować się będą elegancko. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim biel i czerń, a także odcienie szarości. Decydując się na zabudową kuchenną, najlepiej wybrać zabudowę pod sufit, pozbawioną zdobień i uchwytów. Niezbędne jest również zabudowanie sprzętów AGD, a także ograniczenie widocznych sprzętów i akcesoriów. Najlepiej, by wszystkie tego typu elementy były niewidoczne. W modernistycznej kuchni idealnie sprawdzi się również kuchenna wyspa, która stanowić będzie nie tylko niezwykle efektowny element wnętrza, ale i dodatkową przestrzeń roboczą. Całość warto podkreślić stylowym oświetleniem – najlepiej prostymi i minimalistycznymi lampami, posiadającymi atrakcyjny kształt i nietuzinkową formę.
Styl modernistyczny to propozycja dla osób, które dobrze czują się w modnych, nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach. Sprawdź, czy sprawdzi się on również u Ciebie.