Styl wabi -sabi – harmonia, spokój i niedoskonałość
Styl wabi-sabi jest jednym z mniej popularnych stylów aranżacji wnętrz. Pojęcie wabi-sabi pochodzi z języka japońskiego i odnosi się do estetyki piękna wynikającej z niedoskonałości i skromności. W kontekście wnętrza styl ten koncentruje się przede wszystkim na prostocie, minimalizmie i harmonii z naturą.
Warto podkreślić, że styl wabi-sabi nie posiada z góry określonych reguł. Jest bardziej traktowany jako filozofia, która podkreśla piękno tego co nietrwałe, niekompletne i nieperfekcyjne. Nie oznacza to jednak, że nie można wyróżnić charakterystycznych elementów, takich jak np. naturalne materiały, delikatne kolory, ręcznie wykonywane przedmioty oraz asymetria. Wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi mają na celu wywoływać spokój, refleksję i harmonię z otoczeniem. Bardzo często w przestrzeniach znaleźć można starożytne ceramiki, drewno z widocznymi sękami, minimalistyczne meble, kamienne dodatki, naturalne oświetlenie i zieloną roślinność.
Salon w stylu wabi sabi
Salon w stylu wabi-sabi to przestrzeń, w której królują stonowane i ponadczasowe barwy, które kojarzą się z kolorami ziemi. Doskonale sprawdzą się zatem odcienie beżu, brązu czy szarości. W salonie wabi-sabi spotkać można zgaszone zielenie i oranże. Idealne będą również dekoracje takie jak fototapeta do salonu, która sprawia wrażenie starej i lekko poniszczonej. Centralnym punktem salonu wabi-sabi powinna być wygodna kanapa bądź narożnik. Modele geometryczne z drewnianymi podłokietnikami i w jasnych, ponadczasowych kolorach sprawdzą się tu doskonale. Warto zwrócić uwagę na to, by pokrycia wykonane były z naturalnych materiałów.
Całość aranżacji wabi-sabi warto podkreślić odpowiednimi dekoracjami. Najlepiej prezentować się będą dodatki niedoskonałe, takie jak np. ręcznie robiona ceramika. Chcą wprowadzić do pomieszczenia przytulny klimat, warto zadbać również o dekoracyjne poduszki oraz zwiewne zasłony w oknach.
Sypialnia w stylu wabi sabi
Styl wabi-sabi doskonale sprawdzi się w sypialni. Jego spokojny klimat z pewnością umożliwi komfortowy odpoczynek i skutecznie zrelaksuje. Chcąc nadać swojej przestrzeni wyjątkowy charakter, warto wybrać ponadczasowe i spokojne barwy, które stanowić będą doskonałe tło dla pozostałych elementów. Wybierając łóżko do sypialni wabi-sabi, najlepiej decydować się na modele o minimalistycznym designie, np. łóżko platformowe wykonane z naturalnego drewna, które zdobić będzie wysokiej jakości pościel z bawełny bądź lnu. Pozostałe meble najlepiej ograniczyć do absolutnego minimum. Można postawić na szafki nocne i komodę, wykonane z drewna o surowym wykończeniu. Najlepiej, by sprawiały wrażenie niedoskonałych i starych. W sypialni wabi-sabi nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Miękkie światło sprawi, że wnętrze stanie się zdecydowanie bardziej przytulne i klimatyczne. Wśród dodatków królować powinny ceramiczne wazony, drewniane rzeźby, lustra, a także plakaty minimalistyczne.
Styl wabi sabi kuchnia
Kuchnia wabi-sabi to przestrzeń nieidealna i niesymetryczna. Uwielbia wszystko to, co naturalne, więc nie możne zabraknąć w niej drewna z widocznymi śladami użytkowania. Warto uwzględnić w aranżacji również marmur, a także powierzchnie z różnego rodzaju chropowatościami i nierównościami. Najważniejsze, by kształt każdego elementu był niepowtarzalny i nieidealny. Kuchnia w stylu wabi-sabi to przestrzeń, w której panuje klimat podobny do rustykalnego. Na pierwszy plan przebija się prostota i naturalność, które podkreśla piękno starych przedmiotów.
Idealny pomysłem będzie zatem odrestaurowanie mebli z minionych lat. Najlepiej, by widoczne na nich były pęknięcia, rysy i mocno zarysowane sęki. Na drewnianych modelach doskonale prezentować się będzie kamienny blat. W kuchni wabi-sabi należy zadbać również o dodatki. Najlepiej, by były one wykonane z drewna, kamienia i ceramiki. Aby jeszcze bardziej podkreślić surowy i naturalny klimat, warto wzbogacić przestrzeń o ręczne plecionki z wikliny, bambusowe miski czy też drewniane deski do krojenia.
Czy wiesz, że…
Określenie wabi-sabi to połączenie dwóch pojęć. Słowo „wabi” w języku japońskim ewoluowało na przestrzeni lat. Początkowo oznaczało biedę i porzucenie wygodnego życia na rzecz życia w prostocie i ascetyzmie. Obecnie termin ten odnosić można do prawdziwego piękna, które ukryte jest w istocie rzeczy. Druga część określenia, czyli sabi oznacza upływ czasu oraz przemijanie. Z połączenia tych dwóch słów powstało określenie filozofii, która zakłada harmonię, prostotę i umiłowanie niedoskonałości.
Łazienka w stylu wabi sabi
Urządzenie łazienki w stylu wabi-sabi ma na celu stworzenie spokojnego i harmonijnego miejsca, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Najlepiej wybrać stonowane kolory, a także naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, ceramikę czy bambus. Meble powinny posiadać wykończenia o surowym wyglądzie, które podkreślać będą naturalne piękno i niedoskonałości. Łazienka w stylu wabi-sabi powinna być minimalistyczna. Należy ograniczyć liczbę mebli i dekoracji do absolutnego minimum, by zachować przestrzeń i prostotę. Najlepiej zdecydować się na minimalistyczną szafkę pod umywalkę i prostą, elegancką wannę lub prysznic.
Nie można zapomnieć o różnorodnych teksturach – mile widziane są miękkie dywaniki, naturalne drewno na podłodze, matowe kafle na ścianach i np. kamienne wykończenia armatury. Łazienka wab-sabi uwielbia roślinność, która ożywia przestrzeń i wydobywa z niej naturalne piękno. Całość aranżacji warto dodatkowo podkreślić przez ciepłe, miękkie światło, które pozwoli na stworzenie relaksującej atmosfery.
Wabi sabi styl we wnętrzach - inspiracje
Styl wabi-sabi we wnętrzach może przemawiać do różnych osób, ale szczególnie przyciąga tych, którzy szukają prostoty, naturalności i spokoju w swoim otoczeniu. Aranżacje te z pewnością przypadną do gustu osobom poszukującym harmonii i równowagi. To również doskonałe rozwiązanie dla miłośników natury. We wnętrzach znaleźć można naturalne materiały i organiczne tekstury. W stylu wabi-sabi zakochać się mogą również minimaliści, a także osoby zainteresowane duchowością. Wabi-sabi ma swoje korzenie w japońskiej filozofii i estetyce - czerpie z Zen i buddyzmu. Styl ten ceni również ręcznie wykonane przedmioty, oryginalne tekstury i nietrwałe piękno. Osoby, które szukają unikalnych, niekomercyjnych przedmiotów i doceniają wartość rzemiosła, z pewnością doskonale czuć się będą w przestrzeniach urządzonych w stylu wabi-sabi.
Wabi-sabi to estetyka, która zachwyca swoją niedoskonałością. Wnętrza te z pewnością odpowiedzą na potrzeby osób, które pragną stworzyć w swoim wnętrzu nietuzinkową aranżację, w której panuje spokój, harmonia i prostota.