Styl pop art – poczuj się jak w fabryce Warhol’a
Sztuka pop art to ruch artystyczny, który powstał w latach 50. i 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się z abstrakcyjnego ekspresjonizmu i inspirowany był przede wszystkim kulturą masową – reklamami, czasopismami, komiksami, filmem i muzyką. Jednym z najbardziej wpływowych artystów stylu pop art był Andy Warhol. Jego prace oparte na zdjęciach gazet, przenoszone były na płótno za pomocą techniki sitodruku. Warhol znany jest przede wszystkim z obrazów takich jak seria „Marilyn Monroe” czy też „Puszka z zupą Campbella”.
Styl pop art z czasem przeniósł się również do domów i mieszkań. Dzięki swojej ekspresyjności i łatwej do odczytania treści, przyciągał uwagę nie tylko artystów, ale znacznie szerszej publiczności. Do dziś sztuka ta inspiruje zarówno w zakresie malarstwa, jak i dekoracji wnętrz. W przestrzeniach urządzonych w stylu pop art królują jaskrawe kolory, graficzne wzory i mocno zarysowane kształty.
Salon pop art
Salon pop art to miejsce, w którym najlepiej odnajdą się osoby odważne, które nie boją się eksperymentów i lubią przebywać pośród intensywnych kolorów i nietuzinkowych wzorów. Salon pop art powinien być radosny i optymistyczny. Aby to osiągnąć, warto zaakcentować aranżację odpowiednimi barwami. Dobrze jednak mieć na uwadze, że ich zbyt duża ilość może przynieś efekt odwrotny do zamierzonego i wówczas całość prezentować się będzie dość kiczowato. Najlepiej zatem połączyć intensywne kolory z bardziej stonowanym i ponadczasowym tłem np. z bielą, szarością bądź beżami.
Meble w salonie w stylu pop art powinny być dość minimalistyczne i proste. Można jednak pokusić się o wybranie mocnych kolorów i interesujących wzorów, które z pewnością nadadzą pomieszczeniu specyficznego klimatu. Obowiązkowym punktem jest wygodna kanapa, na której znajdą się ozdobne poduszki w kontrastujących kolorach. Nie można również zapomnieć o dekoracjach ściennych. Doskonale sprawdzą się plakaty pop art, czyli repliki najsłynniejszych dzieł z lat 50. i 60. XX wieku.
Sypialnia w stylu pop art
Styl pop art kojarzy się z radością i energią, dlatego zastosowanie tego stylu aranżacyjnego w sypialni może wydawać się niezbyt dobrym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie rozwiązania pozwolą na wprowadzenie specyficznego klimatu pop art bez niepotrzebnego rozpraszania, które może okazać się problematyczne w kontekście odpoczynku i relaksu.
Decydując się na urządzenie sypialni w stylu pop art, warto zastosować na ścianach nieco bardziej stonowane barwy, które sprawią, że wnętrze sprzyjać będzie wyciszeniu. Większą uwagę należy wówczas poświęcić meblom i zdecydować się na modele w mocniejszych kolorach np. żółtym, pomarańczowym czy czerwonym. Idealnie sprawdzą się łóżka tapicerowane, które oprócz energii wprowadzą do pomieszczenia również przytulność. Sypialnia w stylu pop art. to wnętrze, w którym nie może zabraknąć stylowych dodatków. Doskonale sprawdzą się narzuty i dekoracyjne poduszki w kontrastujących kolorach i niebanalnych wzorach, oryginalne lampki nocne, a także obrazy pop art i fotografie z motywami kultury popularnej.
Kuchnia w stylu pop art
Chcąc urządzić mieszkanie w stylu pop art, warto zwrócić szczególną uwagę na aranżację kuchni. Wszystko po to, by nie została ona zdominowana przez intensywne kolory, które w dłuższej perspektywie mogą stać się męczące, a we wnętrzu zapanować może chaos i bałagan. Kuchnia w stylu pop art uwielbia kontrasty, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie stonowanych barw zabudowy kuchennej z intensywnymi akcentami np. w formie fototapety z motywami związanymi z kulturą popularną bądź też z dużymi, geometrycznymi wzorami. Dobrze, by meble kuchenne cechowały się prostą formą i minimalizmem, który równoważył będzie intensywność dekoracji ściennych.
W kuchni pop art nie może również zabraknąć stylowych dodatków, które nawiązywać będą do sztuki tamtego okresu. Oprócz wspomnianej fototapety, można zdecydować się na plakaty filmowe, kolorową ceramikę i wielobarwne akcesoria kuchenne takie jak np. noże, deski do krojenia czy plastikowe pudełka na produkty spożywcze. Nie może zabraknąć również zasłon w oknach, które wprowadzą do pomieszczenia przytulny klimat.
Czy wiesz, że…
Styl pop art uwielbia wszystko, co plastikowe i z pozoru kiczowate. Mieszkanie w stylu pop art to przestrzeń, w której znaleźć się może kanapa w kształcie ust, plastikowe sztućce, krzesła, a także syntetyczne futra. To sprawia, że stworzenie aranżacji w tym stylu nie wymaga dużych nakładów finansowych. Brak w niej bowiem drogich i ekskluzywnych materiałów, które zazwyczaj pochłaniają znaczną część budżetu. Warto również podkreślić, że fakt, że aranżacja pop art jest stosunkowo tania, nie oznacza, że wnętrze nie może zostać urządzone ze smakiem.
Łazienka w stylu pop art
Nikogo nie zdziwi fakt, że łazienka w stylu pop art. to przestrzeń niezwykle barwa i wyrazista. Chcąc wprowadzić do niej specyficzny klimat kultury popularnej, warto zdecydować się na uniwersalne kolory płytek i farb, które stanowić będą idealne tło dla kolorowych akcentów. W łazience mogą to być np. wielobarwne płytki w jednym miejscu np. pod prysznicem bądź nad wanną, odpowiednio zabezpieczona przed wodą i wilgocią fototapeta czy też galeria grafik umieszczonych w antyramach.
W łazience pop art można pozwolić sobie na małe szaleństwo w kwestii mebli. Warto sięgnąć po modele oryginalne i futurystyczne w intensywnych kolorach. W pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się wolnostojąca wanna, która również przybrać może niespotykany kształt. Całość aranżacji warto podkreślić lampami o ciekawej formie, a także łazienkowymi akcesoriami. Im bardziej intrygującymi tym lepiej. Niezwykle interesująco prezentuje się również kolorowa armatura. Trend ten coraz mocniej zaczyna być widoczny w domach i mieszkaniach.
Styl pop art we wnętrzach
Mieszkanie w stylu pop art odwzorowuje konsumpcyjny charakter zachodniego świata. Znaleźć w nim można intensywne kolory, neonowe barwy, sztuczne tworzywa, wyraziste i geometryczne wzory, a także wizerunki ikon popkultury. To przestrzeń, w której dobrze czuć się będą osoby zafascynowane kulturą popularną, a także miłośnicy kontrastów i nietuzinkowych rozwiązań. Styl pop art we wnętrzach to przede wszystkim wszechobecna atmosfera optymizmu i energii. Trzeba jednak pamiętać, że krzykliwe i soczyste barwy w połączeniu z dziełami pop art tworzyć będą wyjątkowy efekt tylko wtedy, gdy ich nagromadzenie nie będzie przesadne. Aby uniknąć chaosu i przytłoczenia, dobrze jest wprowadzać styl pop art stopniowo, zaczynając od mało inwazyjnych przedmiotów. Najszybszym na to sposobem jest zastosowanie dekoracji ściennych, które diametralnie odmienią przestrzeń bez niepotrzebnego ryzyka. Drobne akcenty w połączeniu z bardziej ponadczasowym i uniwersalnym tłem mogą okazać się wystarczające do uzyskania specyficznego klimatu mieszkania.
Wnętrza w stylu pop art są niezwykle oryginalne i radosne. Chcąc urządzić przestrzeń w tym stylu, zadbać należy przede wszystkim o intensywne kolory i repliki najsłynniejszych dzieł artystów takich jak np. Andy Warhol. Warto jednak zachować tzw. złoty środek i połączyć krzykliwe motywy z nieco bardziej stonowanymi elementami aranżacji.