Styl minimalistyczny, minimalizm wnętrza oraz minimalistyczne wnętrza w naszych domach i mieszkaniach
Minimalistyczne wnętrza coraz częściej spotykane są zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach usługowych. Aranżacja zachwyca przede wszystkim prostotą, a także perfekcjonizmem – wszystkie jej elementy idealnie ze sobą współgrają, tworząc harmonijną całość. Styl minimalistyczny we wnętrzach to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie spokój, prostotę i uporządkowanie.
Minimalizm wywodzi się z Japonii, a dokładnie z filozofii Zen. Jego głównym założeniem jest znane powiedzenie „mniej znaczy więcej”. Oznacza to, że we wnętrzu powinny znaleźć się jedynie te elementy, które są w nim niezbędne. Nie ma zatem miejsca na rożnego rodzaju bibeloty, które nie pełnią w pomieszczeniu żadnej praktycznej funkcji. Dużą uwagę zwraca się również na jakość wyposażenia. W minimalistycznym wnętrzu z pewnością nie sprawdzą się tanie materiały, zdecydowanie lepiej postawić na wysoką jakość poszczególnych elementów, by mogły one posłużyć wiele lat. Zamiast stołu ze sklejki warto wyposażyć swoje wnętrze w dużych rozmiarów solidny mebel, który stanie się centralnym elementem pomieszczenia.
Salon w stylu minimalistycznym
Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym charakteryzują się jasną kolorystyką. Najlepiej sprawdzają się kolory takie jak biel oraz szarość. Jeżeli jednak domownicy nie do końca dobrze czują się w tego typu barwach, można przełamać je pastelami – różem, zielenią czy też odcieniami beżu. Doskonale sprawdzą się również fototapety do salonu o minimalistycznym wzorze. Nadadzą one charakterystyczny klimat w pomieszczeniu i podkreślą styl aranżacyjny.
W minimalistycznym salonie nie może zabraknąć mebli wypoczynkowych. Wybierając meble, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane, a także fronty. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane o gładkiej, jednolitej powierzchni i stonowanym kolorze.
Urządzając salon, nie można zapomnieć o dodatkach. W tej kwestii najważniejszym czynnikiem decyzyjnym powinna być ich praktyczna funkcja. Zamiast bibelotów warto postawić na stylowe lampy bądź abstrakcyjny obraz przyciągający wzrok.
Sypialnia w stylu minimalistycznym
Styl minimalistyczny doskonale sprawdza się w sypialniach, w których najważniejszy jest spokój i harmonia. Ascetyczna przestrzeń sprzyja bowiem wypoczynkowi i regeneracji. Prostota aranżacji i ograniczona liczba przedmiotów znajdujących się we wnętrzu nie odwraca uwagi i nie rozprasza. Pozwala ona zebrać myśli, pozbyć się stresu i naładować baterie na kolejny dzień.
Centralnym elementem minimalistycznej sypialni jest łóżko. Najlepiej sprawdzi się prosta i oszczędna forma, która pozbawiona będzie zbędnych dekoracji. Aby zadbać o przytulny charakter pomieszczenia, warto wyposażyć mebel w pościel wysokiej jakości, a także narzutę i dekoracyjne poduszki pasujące kolorystyką do przestrzeni. Nie można zapomnieć również o pojemnej szafie bądź stylowej bieliźniarce, a także wysokim lustrze, które stanowić będzie nie tylko praktyczny dodatek do wnętrza, ale przede wszystkim będzie pełnić w nim szereg praktycznych funkcji. Ułatwi poranną toaletę, a także optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń.
Kuchnia w stylu minimalistycznym
Największą ozdobą minimalistycznej kuchni jest wysoka jakość znajdujących się w niej materiałów. Wnętrze powinno zostać urządzone w sposób przestronny, prosty i nadzwyczaj ascetyczny. Najlepiej sprawdzą się zgeometryzowane formy, które wprowadzą do pomieszczenia harmonię, a także szlachetne surowce, które sprawią, że wnętrze prezentować się będzie elegancko i schludnie.
Wybierając zabudowę kuchenną do minimalistycznego wnętrza, warto wybierać łagodne linie i jednolitą, stonowaną kolorystykę. Powinna być ona pozbawiona jakichkolwiek ozdób, żłobień, a nawet uchwytów. Jeżeli minimalizm jest Ci bliski, dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z górnej zabudowy kuchennej. Taki zabieg sprawi, że kuchnia optycznie się powiększy i stanie się bardziej przestronna.
Aby nieco ożywić przestrzeń i podkreślić panujący w niej klimat, można wyposażyć ją w minimalistyczne dodatki wykonane ze szkła bądź chromu. Doskonale sprawdzą się również delikatne obrazy do kuchni bądź plakaty z prostym motywem, który stanowić będzie główny element dekoracyjny przestrzeni.
Czy wiesz, że…
Minimalistyczne podejście do życia jest zdrowe. Przynosi wiele korzyści, które związane są zarówno z jego materialną jak i duchową stroną. Żyjąc w duchu minimalizmu, wydaje się znacznie mniej pieniędzy, a także zdecydowanie łatwiej zadbać o porządek we wnętrzu czy szafie. Przestrzenie, w których nie ma zbędnych elementów sprzyjają odpoczynkowi i produktywności – w minimalistycznych wnętrzach znacznie łatwiej się skupić. Wiele osób uważa, że minimalistyczne życie sprawia, że ludzie są bardziej szczęśliwi. Mogą skupić się na rzeczach, które są rzeczywiście istotne bez zbędnego zawracania sobie głowy niepotrzebnymi informacjami, z jakimi wiąże się każdy domowy przedmiot.
Japoński minimalizm wnętrza
Minimalizm to zasługa buddyjskiej filozofii Zen, która polega nie tylko na posiadaniu mniejszej liczby przedmiotów, ale przede wszystkim umiejętności zarządzania przestrzenią. Inspiracją do urządzania wnętrz w sposób ascetyczny były pomieszczenia shoin, które służyły buddyjskim mnichom do czytania i medytacji.
Sztukę zarządzania przestrzenią do perfekcji opanowali mieszkańcy Japonii, których wnętrza od lat stanowią inspirację dla architektów i dekoratorów wnętrz. To pozbawione bałaganu, sprzyjające wyciszeniu i osiągnięciu wewnętrznej równowagi pomieszczenia, które cechuje przede wszystkim przestronność. Mówiąc o japońskim minimalizmie wnętrza, nie można zapomnieć o zasadach feng shui, których ścisłe przestrzeganie warunkuje odpowiedni przepływ energii. Rozmieszczenie przedmiotów we właściwy sposób znacząco poprawia komfort życia domowników. Japoński minimalizm wnętrza to również ogromna rola światła, a także jasnych, neutralnych barw. Przestronne pomieszczenia wprowadzają harmonię i spokój.
Wnętrza minimalistyczne, czyli jakie?
Urządzając wnętrze minimalistyczne, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest „mniej znaczy więcej”. Zrezygnuj ze zbędnych dekoracji, pozbądź się wszystkich elementów, które nie pełnią w pomieszczeniu praktycznej funkcji. Zadbaj o to, by na kuchennym blacie nie znajdowało się zbyt dużo sprzętów kuchennych, a na komodach w salonie zbędne są wazony, ramki i pamiątki z wakacji. Minimalistyczna przestrzeń powinna być również harmonijna i spokojna. Uzyskać to można dzięki zastosowaniu neutralnej kolorystyki, prostych mebli, a także naturalnych, wręcz surowych materiałów. Pomieszczenia urządzone w sposób minimalistyczny charakteryzują się również prostotą i funkcjonalnością. Nie ma miejsca na przypadek – każdy znajdujący się we wnętrzu element powinien pełnić w nim określoną funkcję. W tym wszystkim nie można zapominać o komforcie i ponadczasowości. Zapewnią to wysokiej jakości materiały, meble i sprzęty, które będą nie tylko służyć przez wiele lat, ale i nienagannie się prezentować.
Minimalistyczne wnętrza pozwolą odzyskać spokój i harmonię. To idealne rozwiązanie dla osób, które najlepiej czują się przestronnych pomieszczeniach, które urządzone są w sposób przemyślany i funkcjonalny. Ascetyczne, ale niepozbawione elegancji wnętrza z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających domowników.