Pokój gamingowy - pomysły na pokój gracza
Dawno odeszliśmy od stereotypu, w którym wirtualna rozrywka była zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Obecnie gry komputerowe nie ustępują popularnością innym mediom, a zatem graczem może być każdy! Czy oznacza to, że gaming room — pokój gamingowy albo pokój gamera, to już standard w nowoczesnych domach? Można tak powiedzieć, choć pokoje gamingowe będą się różnić w zależności od wieku i upodobań, a także (jak to zwykle bywa) od wielkości przestrzeni i portfela. Inaczej urządzimy przestronny gamingowy pokój dla profesjonalisty, inaczej pomieszczenie dla nastolatka, a jeszcze inaczej pokój dla gracza w mieszkaniu, w którym o dekoracji decyduje żona.
Gdy wpisujemy w sieci „pokój gracza inspiracje", możemy natknąć się na projekty, które wręcz powalają nas rozmachem. Lecz nie musimy budować w sypialni kokpitu statku kosmicznego, żeby pograć sobie w Star Trecka! Tak naprawdę, żeby urządzić pokój gracza (pokój gamingowy — jak wolą mawiać branżyści) wystarczy tylko system do grania i kilka tematycznych akcentów.
Co powinno znaleźć się w pokoju gracza?
Wyposażenie pokoju gracza będzie się różnić w zależności od używanego sprzętu. Dwa główne rozwiązania sprzętowe to zestaw z konsolą albo zestaw z komputerem, choć wielu graczy łączy obie platformy rozrywki. Na konsoli gramy zwykle siedząc swobodnie na kanapie lub w fotelu, potrzebujemy też szafki pod TV i, naturalnie, samego telewizora. Ważnym dodatkiem jest stolik kawowy, na którym oprzemy nogi lub postawimy przekąski. Jeśli dekorujemy pokój gamera i fana konsoli, świetnym rozwiązaniem wydaje się wielkoformatowa fototapeta, którą możemy przykleić na ścianę za TV. Abstrakcyjne fototapety nowoczesne, zwłaszcza te w ciemnych kolorach, jak model „Wielkie zwycięstwo”, będą stanowić idealne tło dla ekranu!
Natomiast pokój dla gracza, który preferuje PC, to przede wszystkim biurko, na którym stoi komputer z monitorem. Bardziej formalna pozycja wymaga też ergonomicznego i wygodnego krzesła biurowego lub fotela do gier. W takiej konfiguracji lepiej sprawdzą się mniejsze dodatki do pokoju gamingowego — plakaty lub obrazy z motywem gier video.
Odkryj fascynujące pokoje gamingowe
Gdy urządzamy pokój gamingowy, inspiracje, jak już wspomnieliśmy, mogą być szalone. Jednak zasadniczo, pokoje gamingowe dzielą się na trzy estetyczne obozy.
- Pierwszy styl, który nazwiemy muzealnym, charakteryzuje się obfitością detali, kolorów i gadżetów! Jest to pokój gracza, który lubi kolekcjonować i otaczać się swoim zbiorem gier, komiksów, filmów, figurek, etc. Kocha też spersonalizowane dodatki (np. kubki i poduszki).
- Drugi styl to futurystyczny minimalizm. Gamingowy pokój wypełnia czerń, rozjaśniana światłem elektroniki i podświetlanymi płaszczyznami.Choć meble są zwykle ciemne, funkcjonalne i proste, to nie brakuje agresywnych akcentów kolorystycznych — neonowa zieleń, fiolet, turkus i czerwień to kolory bliskie estetyce wirtualnej. Dobrym dodatkiem będą tutaj plakaty futurystyczne lub fototapety fantasy, które podkreślą awangardowy charakter aranżacji.
- Styl retro — taki pokój gamingowy wykorzystuje do dekoracji sprzęt do gier starego typu i akcesoria vintage. Motywy i kolory dodatków nawiązują do kultowych konsol i klasycznych gier z lat 80. i 90., są to barwy jaskrawe i podstawowe: czerwony, zielony, niebieski. Do tego stylu idealnie pasuje choćby obraz „Gramy?”.
Niezależnie od stylu, pokój gamingowy powinien odzwierciedlać hobby właściciela. Tak się świetnie składa, że w bimago posiadamy sporą kolekcję obrazów, fototapet i plakatów zaprojektowanych specjalnie dla graczy!
Akcesoria do pokoju gracza
Oprócz samego sprzętu do gry: komputera lub konsoli, myszy, klawiatur, słuchawek i głośników, pokój dla gracza nie może obejść się bez dobrego oświetlenia. Lampy biurkowe, podłogowe, listwy led i inne źródła światła budują odpowiedni nastrój. Są też akcesoria do pokoju gracza, które marzą się każdemu posiadaczowi tzw. „męskiej jaskini". Takim ekstra dodatkiem będzie na pewno minilodówka (po napoje i przekąski nie trzeba wtedy wychodzić do kuchni) oraz meble na wymiar (często rozkładane i umożliwiające wygodne użycie różnych technologii, w zależności od nośnika gry).
Czasami to ulubiona gra lub gatunek determinują, jakie dodatki do pokoju gamingowego znajdą się w pomieszczeniu. Przykładowo, do fana klimatów science fiction będą pasować nowoczesne materiały, elementy szklane i metalowe oraz minimalistyczne wnętrze. Nawiązaniem do futurystycznego klimatu będą też fototapety z niebem oraz z tematyką sci-fi, na przykład fototapeta z UFO, czy też plakaty z motywem kosmosu.
Porada bimago
Rynek gier komputerowych rozwija się obecnie szybciej niż jakikolwiek inny sektor branży rozrywkowej! Gry wciąż nabierają fabularnej głębi, a ich realizacyjny i artystyczny poziom przewyższa czasem klasyczne media wizualne. Przedstawiamy tutaj pomysły na pokój gracza, ale może warto zainspirować się wirtualną rozrywką w dekoracji całego mieszkania? Zwłaszcza że nadchodzi moda na ultranowoczesną estetykę! Zainwestuj w akcesoria do pokoju gracza: futurystyczne obrazy i plakaty z motywami gier video i odważ się na nowatorskie aranżacje pełne czerni, metalu, neonowych kolorów i efektownych podświetleń.
Pokój gracza inspiracje - zobacz ciekawe rozwiązania dekoracyjne
Planujesz urządzić pokój gamingowy? Projekt powinien uwzględniać podział na 3 strefy: przestrzeń gry, relaksu i miejsce na… przechwalanie się!
- Pierwsza strefa to stanowisko do grania, a każdy detal znajdujący się w tym miejscu powinien wspierać immersję w wirtualny świat. Tutaj najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność, bo ergonomiczny fotel, duży monitor, dobre nagłośnienie wspierają koncentrację podczas rozgrywki.
- Pokoje gamingowe to również osobista przestrzeń relaksu, w której można posiedzieć w gronie przyjaciół, zjeść coś lub wypić (tutaj sprawdza się właśnie wspomniana minilodówka) czy pograć w bardziej klasyczne gry karciane lub planszowe (zainteresowania prawdziwych graczy rzadko ograniczają się jedynie do gier komputerowych).
- W ostatniej strefie eksponowane są zgromadzone gry, sprzęt i gadżety. Pokój dla gracza kolekcjonera nie może się obejść bez eleganckich gablot i regałów na płyty, książki, figurki i inne tematyczne dodatki. Dobrym pomysłem jest również podkreślenie własnej pasji poprzez ozdobienie ściany tapetą gamingową.
Mały pokój gamingowy
Dotychczas opisywaliśmy raczej pokoje gamingowe marzeń, czyli samodzielne pomieszczenia, w których zmieści się każdy technologiczny kaprys i modny dodatek. Jednakże, miejsce do gry, zwłaszcza na konsoli, często znajduje się po prostu w salonie lub w pokoju posiadającym też inne funkcje. W takim przypadku, kiedy „pokój gamera” to raczej kącik dla gracza, warto przemycić smaczki gamingowe w postaci minimalistycznych, czarno-białych i neutralnych grafik, takich jak plakat „Wybierz swoje przeznaczenie”, który nie będzie kolidować z żadnym nowoczesnym stylem dekoracji.
A jeśli posiadamy tylko mały pokój gamingowy lub przestrzeń trudną do aranżacji, np. pokój gamingowy na poddaszu? Wtedy wspaniałym dodatkiem jest tematyczna fototapeta! Z łatwością dopasuje się ona do skosów, można zamówić ją na wymiar odpowiedni do małej przestrzeni. Choć efektowna, fototapeta nie zajmuje miejsca, a te z optycznym efektem głębi, jak fototapeta „Kosmiczny taras”, są w stanie nawet wizualnie powiększyć pomieszczenie.
Dodatki do pokoju gamingowego i oryginalne dekoracje ścienne
Popularne akcesoria do pokoju gracza często są w stylu retro, a w dekoracji widać nostalgię za latami 80. i 90. Pokój dla gracza z powodzeniem ozdobią motywy nawiązujące do kultowych tytułów, starej technologii i pierwszych gamingowych doświadczeń, w stylu naszego obrazu „Ready”. Jak widać, gracze bywają sentymentalni!
Wspomnieliśmy też wcześniej o kluczowym znaczeniu oświetlenia. Pokój gracza nastrojowo oświetlą kolorowe żarówki, podświetlenia mebli, klawiatury, myszki, a także bardzo modne ledony lub neony. Tańszą i bardziej dostępną alternatywą dla tych ostatnich są obrazy w neonowych kolorach, charakterystycznych dla gier video. Nasze gamingowe płótna, jak choćby obraz „Symbole zabawy”, emanują światłem i przedstawiają symbole klawiszy sterowania oraz terminologię znaną z gier. Dla lepszego efektu, można podświetlić je taśmami LED!
Pierwszy raz spotkałeś się z terminem gaming room? Pokój gamingowy to miejsce do grania w gry komputerowe, ale nie tylko! To przestrzeń, w której gracze dają wyraz swoim pasjom, gdzie poprzez wystrój i akcesoria eksponują swoje hobby. Niezależnie od stylu dekoracji, pokój dla gracza powinien zachować spójność estetyczną i stosować rozwiązania, które zapewnią lepsze wrażenia podczas rozgrywek — ergonomiczne sprzęty i klimatyczne dodatki.